Foto-soustředění v Beskydech 11-14.října 2021

26.10.2021 19:58

Náš fotoklub jel ve dnech 11.-14. října 2021 na foto - soustředění do Beskyd. Ubytovaní jsme byli v Karolince – Bzovém. První den po ubytování jsme jeli fotografovat na Soláň. Bylo slunečno, tak ze Soláně byly krásné výhledy nejen do okolí Soláně, ale bylo vidět až na Javorníky.

Druhý den jsme jeli na Pustevny a šli po hřebeni okolo sochy slovanského pohanského boha slunce, hojnosti a úrody  Radegasta po Beskydské magistrále až na Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Bylo proměnlivé počasí - mlha a občas vysvitlo sluníčko, až k večeru se udělalo krásně. Vydali jsme se tedy po odpočinku na Pustevnách ještě na Stezku Valaška. Rozhledna a visutá stezka Valaška zavede návštěvníky do výšky 22 metrů. Součástí stezky je také Himalájský závěsný chodník měřící 150 metrů nebo Skywalk - skleněná vyhlídka 30 metrů nad zemí.Vyšli jsme až na vrchol odkud byly krásné výhledy do krajiny.

Třetí den jsme jeli na Kohútku. Vrchol Kohútka leží na hlavním hřebeni Javorníků na rozmezí hranic České a Slovenské republiky. Při procházce po hřebeni se návštěvníkům otevírá nádherný výhled na české straně na Moravskoslezské Beskydy a na straně slovenské na Malou i Velkou Fatru, Martinské Hole a Kysuce. My jsme však měli špatné počasí - mlhu a dokonce sněžilo, tak jsme odjeli do Rožnova pod Radhoštěm. Tam pro změnu pršelo, jak je možno vidět na některých našich fotografiích. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je největším muzeem svého druhu v České republice. Je tematicky rozčleněno na tři areály – Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu – v nichž v přirozené krajině stojí originální roubené stavby přenesené z terénu i kopie a rekonstrukce historických budov.

Poslední den našeho pobytu jsme jeli do Velkých Karlovic - Pluskovce. Ve Velkých Karlovicích - Pluskovci se nachází galerie dřevěných soch od místních valašských řezbářů a dřevěná kaple sv.Huberta. Náš pobyt jsme pak zakončili v Malých Karlovicích obědem v restauraci Kyčerka. Po obědě už jsme jeli přímo směrem na Brno.

Výlet se nám vydařil. A přivezli jsme si nejen pěkné zážitky, ale také hodně zajímavých fotografií.

 

Stanislava Sadovská