Foto - soustředění v Beskydech 23.května - 26.května 2016

01.06.2016 00:00

Pro letošní jarní setkání jsme zvolili oblast Beskyd a Vizovických vrchů. Ubytováni jsme byli v rekreačním středisku EON v Bzovém. Bzové je malá vesnička kousek od Karolinky a Velkých Karlovic umístěná nejen po obou březích Bzového potoka, ale i na stráních vrcholu Soláň, kam jsme si vyjeli hned první odpoledne po ubytování. Vrchol Soláň (861 m) je od pradávna považován za jednu z nejkrásnějších částí Valašska. Je součástí rozsáhlého celku Vsetínské vrchy. Soláň proslul jako "valašský Olymp", protože vždy patřil k vyhledávaným místům malířů. Z vrcholu je krásný výhled na masiv Radhoště, Smrk, Kněhyni, Lysou horu a hřeben Javorníků. Za krásného jasného počasí jsou vidět Jeseníky, hřebeny Malé Fatry, Sůlovské skály a Martinské hole. Na Soláni se dochovalo několik ukázek rázovitých valašských staveb. V roce 2006 byla otevřena Zvonice, která slouží jako informační centrum a galerie umění.

    

Zvonice                                                               sochy na Soláni

    

    

Výhledy ze Soláně směrem na hřbet Radhoště a Rožnov.

Druhý den po snídani jsme vyrazili přes Soláň, Hutisko-Solanec a Prostředí Bečvu na Radhošť. Pověstmi opředená hora Radhošť (1129 m), sídlo boha Radegasta - boha války, vítězství, slunce a hojnosti, vévodí západní části Moravskoslezských Beskyd. Na vrcholu hory stojí dřevěná poutní kaple Cyrila a Metoděje. Asi 2 km východně od vrcholu směrem na Pustevny je umístěna socha pohanského boha Radegasta - boha úrody, stád a pohostinství. Nedaleko vrcholu stojí také rozhledna Cyrilka, z které je krásný výhled do údolí města Frenštát pod Radhoštěm, na Pustevny a za dobré viditelnosti také na Lysou horu a slovenskou stranu - Malou Fatru a Západní Tatry. Počasí nám však nepřálo, přihnala se bouřka a začalo pršet, tak někteří našli útočiště na Pustevnách, někteří ujeli před deštěm do jižnější části vrchů a pak i do areálu Kyčerka ve Velkých Karlovicích.

         Pustevny                                                                                                                Maměnka

       

Libušín                                                                                                      Zvonice

       

oblast Pusteven

     

na Pustevnách                                                                           výhled na Slovenskou stranu

     

Rozhledna na Búřově u Valašské Bystřice - výhledy  z Búřova / 660m /

    

    

Velké Karlovice - Kyčerka

        

    

    

Třetí den jsme navštívili sklárny v Karolince. Karolinská sklárna s více jak 140 letou tradicí tvořila po celá léta zdroj obživy pro mnoho lidí v místě i okolí. Mistrovství zdejších sklářů bylo a je známé i za hranicemi naší republiky. Hlavní sortiment sklárny představuje užitkové stolní sklo a to především leptané a malované. K malování se používají preparáty z drahých kovů - pravého zlata a platiny - pro docílení speciálních efektů. Ve sklárně je však přísný zákaz fotografování, tak jsme si mimo možnosti koupě krásných skleněných výrobků odnesli jen vizuální dojmy. Tři členové se po exkurzi museli již vydat na cestu domů, ostatní jsme pokračovali na Troják na rozhlednu Maruška. Rozhledna Maruška se nachází necelé dva kilometry severně od Trojáku v katastru obce Hošťálková v Hostýnských vrších. Dvoupatrová dřevěná rozhledna Maruška stojí v nadmořské výšce 664 m v těsném sousedství stejnojmenné meteorologické stanice. Za dobrého počasí můžete z rozhledny Maruška spatřit téměř celé Hostýnské vrchy, Javorníky, Vizovickou vrchovinu, Moravskoslezské  Beskydy a řadu dalších cílů

     

      

rozhledna Maruška a výhledy do okolí

      

     

Dalším naším cílem byl vrch  Kohútka. Vrch Kohútka (913 m) leží v západní oblasti Javorníků v hraničním pásmu hor mezi Slovenskou a Českou republikou. Je významným střediskem letní i zimní turistiky a sjezdového lyžování.
Na vrcholu je stejnojmenná horská chata a nádherný výhled na hřeben Vsetínských vrchů a Moravskoslezských Beskyd.

    

areál Kohútka 

    

    

Výhledy cestou z Kohútky

    

Posledním cílem třetího dne byla Bumbálka. Horské sedlo a osada Bumbálka (850 m) leží v hlavním hřebeni Turzovské vrchoviny, mezi vrchy Beskydek a Beskyd, na hranici mezi ČR a Slovenskem. Bumbálka je významným turistickým a lyžařským centrem. Severovýchodně od sedla Bumbálka se rozkládá Národní přírodní rezervace Salajka - prales o rozloze 21,8 ha. Rezervaci tvoří vzácný zbytek původního jedlobukového lesa s průměrným věkem 280 let, který je ukázkou přirozeného stavu lesa. Vstup do rezervace je ale zakázaný.

    

hotel Bumbálka                                                                                                                              výhled na Lysou horu

     

Pohledy z Bumbálky

Výjezdem na Bumbálku jsme završili naše putování a společné fotografování krajiny a krajinných detailů. Poslední - čtvrtý den našeho pobytu jsme se vydali různými směry domů a navštívili i některá další místa této oblasti. Bylo to např. muzeum ve Velkých Karlovicích, zahrady zámku ve Vizovicích a pod. Pobyt se nám tedy vydařil i přes nepřízeň počasí jednoho dne. Přivezli jsme si nejen spoustu fotografií, ale i zážitků z krásné krajiny. Také budeme dlouho vzpomínat na místní kulinářské speciality.

                                                                                                                                                         Stanislava Sadovská