Návštěva Olympijského parku

27.02.2018 00:18

Teď už má své olympijské srdce i Brno…

Brno, kde se i v chladných měsících sotva udrží sníh, se v únoru stalo rájem zimních sportů. V době konání zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu, vyrostl na brněnském výstavišti Olympijský park – mimořádně oblíbený český projekt, kterým se inspiruje zahraničí. Tuto akci jsme se rozhodli společně i my s fotoklubem navštívit a zachytit atmosféru dění ve svých fotografiích, zvláště když se tato akce konala v Brně poprvé. Pokud se tato akce stane v Brně tradicí, tak další pokračování bude opět až po 4 letech, v době konání příštích zimních olympijských her.

Vzniklo tak místo, kde se po dobu 17 dní u příležitosti olympiády v Pchjongčchangu 2018 setkávali sportovní nadšenci, aby fandili českým sportovcům v dějišti her a sami si aktivně zasportovali. Sportoviště vyrostla na ploše Pavilonu Z v areálu Výstaviště Brno. V unikátním areálu s kruhovým půdorysem nechyběla ledová plocha, curlingová dráha a další sportoviště, která nebyla závislá na počasí a mohla se využívat po celou dobu konání parku. Ostatní sporty obklopily bezprostřední okolí hlavního areálu. Sportovní nadšenci si v rámci Olympijského festivalu Brno 2018 mohli vyzkoušet tradiční i netradiční sporty, ať už zimní či letní. Příznivci adrenalinu ocenili skoky na lyžích z mobilního můstku K-4 , vyrazili do snowparku, kde probíhal snowboarding či freestyle lyžování, nebo si mohli vyzkoušet na trenažéru jízdu v bobové dráze, na skeletonu, saních nebo v čtyřbobu. Součástí brněnského parku byl i autokros, billiard, šachy, zimní plavání či méně známý kryathlon – zimní varianta triatlonu. V areálu se představily také paralympijské disciplíny, jako jsou sledge hokej, běh na lyžích poslepu nebo krasobruslení handicapovaných. V parku si však mohli zasportovat i příznivci letních sportů – konkrétně florbal, hokejbal, korfbal, pozemní hokej a ropeskipping. Park byl ozdoben stejnými barvami a motivy jako skutečná olympijská sportoviště. Kromě sportovních atrakcí v něm běžely přenosy z Koreje, vysílala odtud Česká televize a mohli jste se tam potkat i se stovkou současných i bývalých slavných sportovců České republiky. Návštěvníci měli možnost v pavilonu Z a přilehlém okolí vyzkoušet víc než třicet různých sportů. Některé přímo, jiné alespoň na trenažéru.

Hlavní motivací Olympijského parku bylo přivábit ke sportu děti, které si mohly osahat různorodé disciplíny. Pokropit biatlonové terče jako Gabriela Koukalová, prohnat se zatáčkou na ledě jako Martina Sáblíková, vyřádit se na snowboardu jako Eva Samková...

Lidé opět ukázali, že se dokážeme semknout u úspěchů svých sportovců nejen u televizí a v hospodách, ale i u aktivního sportu Nejpopulárnějším sportem se mezi návštěvníky stal jednoznačně curling. Kromě curlingu byla hojně navštěvovaná také bruslařská nebo běžecká dráha. I kvůli těmto atrakcím se někteří návštěvníci na festival vraceli třeba několikrát. Tato akce nás zaujala natolik, že i mnozí z nás jsme se vraceli do Olympijského parku několikrát a nadšení hlavně těch malých sportovců můžete vidět i na našich fotografiích.

                                                                                                                                                                                Stanislava Sadovská