Podzimní setkání ve Vříšti 7.10. - 9.10.2014

12.10.2014 23:33

Tak a máme za sebou podzimní výjezd do Vříště...První den po příjezdu jsme se rozhodovali, kam odpoledne vyrazíme. Protože bylo zima, větrno a mlhavo, rozhodli jsme se pro vesnickou přírodní rezervaci v Krátké, kterou jsme navštívili již při našem pobytu na jaře. Po projití a fotografování nám již známých míst jsme zajeli k rybníku Medlov. Zde jsme se však pro nepřízeň počasí zdrželi jen krátkou dobu a pokračovali po jeho hrázi dál na Kuklík. Po focení zajímavých míst na Kuklíku jsme skončili na grogu v penzionu Kukla, abychom se zahřáli. Potom jsme pokračovali zpět do místa našeho ubytování - RS FSI ve Vříšti. Po návratu jsme si chvíli odpočinuli a připravili večeři.Nakonec jsme se sešli všichni v jídelně a pokračovali v našem programu.  V příjemně vyhřáté roubence jsme pak diskutovali nejen o odpoledním fotografování, ale také o připravované výstavě v Měníně, o tom, co by jsme rádi dělali během celého roku a naplánovali si také program na další den.

 

RS FSI Vříšť                                                                                       VPR Krátká

         

    

Cesta k Medlovu                                                                                Kuklík

Druhý den po snídani jsme jeli přes Sněžné na vyhlídku směrem k Blatinám. Byla však opět mlha a vítr, tak jsme se dlouho nezdrželi a pokračovali přímo do Blatin. Blatiny jsou jedním z výchozích bodů na pěší turistiku, především na skály zvané Dráteníčky. Svou krásou uchvátily také mnoho významných umělců, zejména Josefa Jambora, který zde trávil většinu roku. Dalším naším cílem byly Mílovy, které jsou stejně jako Blatiny součástí Sněžného. I když zde žije jen 8 stálých obyvatel, tak jsou významným turistickým střediskem. Po procházce a focení podzimní přírody okolo Mílovského rybníka jsme šli na oběd do restaurace u Šlechtů. Po obědě jsme pokračovali dál do Křižánek,  jejichž historické jádro je také vesnickou památkovou rezervací. Kolem katolického kostela jsme fotili houby, dál jsme šli kolem zvonice a staré školy k evangelické modlitebně z první poloviny 18. století, ke Kašperskému rybníku a zpět kolem dalších památkových objektů. Silnice  a řeka Svratka dělí obec na Moravské Křižánky a České Křižánky. Z Křižánek jsme se vraceli zpět do Sněžného, kde jsme navštívili galerii malířů vysočiny a odpoledne zakončili příjemným posezením v místní cukrárně. Po návratu do místa našeno ubytování i další večer proběhl v přátelské atmosféře a skoro všichni si fotili zátiší z hub nasbíraných kolem katolického kostela v Křižánkách.

     

Blatiny

       

Mílovy

       

 

       

     

Křižánky

      

Poslední den jsme po snídani neradi opouštěli místo našeho pobytu a vraceli se směr Brno. To jsme však již jeli po skupinkách podle časových možností jednotlivých účastníků setkání. Cestou zpět jsme ještě zastavovali na dalších zajímavých místech k focení. První zastávka byla kousek za Borovnicí, odkud je za příznivého počasí krásný výhled na okolní krajinu. Projeli jsme Jimramovem a zastavili kousek za Unčínem u splavu na řece Svratce, v Dalečíně jsme procházkou kolem řeky pokračovali na zříceninu hradu, pak projeli motokrosovým areálem Písečská zmole a pokračovali dál ke kamenému kostelíku z 13.stol. ve Vítochově. Ke kostelíku se váže řada legend a je od něj krásný výhled po celém okolí Bystřicka. Nám však počasí opět nepřálo a pro velkou mlhu jsme vzdali i náš poslední bod programu - rozhlednu Karasín. Skupinka, co měla méně času na návrat do Brna se stavila cestou zpět pro změnu na Vírské přehradě.

  

Splav na Svratce                                                                      Dalečín

     

Dalečín

   

Dalečín                                                                                                        Vítochov

Myslím si, že  se nám výjezd vydařil. Pokecali jsme, pofotili a nerozházelo nás ani chladné, mlhavé a velmi větrné počasí.

                                                                                                                                                                Stanislava Sadovská